Respuesta :

a)The interest generated over the 9 months is how much the woman paid for use of the money, then:

[tex]\begin{gathered} I=C\cdot t\cdot i \\ C=3000 \\ t=9 \\ i=3.5\text{ \%=0.035} \\ \Rightarrow I=3000\cdot9\cdot0.035=945 \\ I=945 \end{gathered}[/tex]

therefore, the woman paid $945 for the use of the money.

b)The total amount that she repaid the bank is:

[tex]\begin{gathered} C_t=C+I=3000+945=3945 \\ C_t=3945 \end{gathered}[/tex]

finally, we have that the woman paid $3945 to the bank

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico