SOLUTION
From the question, the wheel of the machine rotates 300 times per minute.
One rotation is 360 degrees.
360 degrees in radians is
[tex]360\degree=2\pi\text{ radians }[/tex]A minute = 60 seconds. So the angular speed w, in radians per seconds become
[tex]w=\frac{300\times2\pi}{60\text{ seconds }}=\frac{300\times2\pi}{60}=10\pi\text{ rad/secs}[/tex]Hence the angular speed is
[tex]10\pi\text{ rads/sec}[/tex]The angular speed w is related to the linear speed v by the formula
[tex]\begin{gathered} v=rw \\ where\text{ v = linear speed = ?} \\ w=angular\text{ speed = 10}\pi\text{ rads/secs} \\ r=radius\text{ =}\frac{diameter}{2}=\frac{80}{2}=40\text{ cm } \end{gathered}[/tex]Substituting into the formula, we have
[tex]\begin{gathered} v=rw \\ v=40\times10\pi \\ v=400\pi\text{ cm/secs } \\ v=1256.63706\text{ cm/secs } \end{gathered}[/tex]Hence the linear speed is 1256.64 cm/secs to the nearest hundredth