Given data:
* The mass of bullet is 18.8 grams. or 0.0188 kg.
* The speed of the bullet is 399 meter per second.
* The mass of the wood block is 277 grams ot 0.277 kg.
Solution:
The initial momentum of the syetm is,
[tex]_{}p_i=m_1u_1+m_2u_{2\text{ }}[/tex]where m_1 is the mass of bullet, m_2 is the mass of the wood block, u_1 is the initial velocity of the bullet, and u_2 is the initial velocity of the wood block,
Substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} p_i=0.0188\times399+0 \\ p_i=7.5012kgms^{-1} \end{gathered}[/tex]The final momentum of the system is,
[tex]p_f=(m_1+m_2)v[/tex]where v is the final velocity of the bullet and wooden block,
Substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} p_f=(0.0188+0.277)\times v \\ p_f=0.2958v \end{gathered}[/tex]By the law of conservation of momentum,
[tex]\begin{gathered} p_i=p_f \\ 7.5012=0.2958v \\ v=\frac{7.5012}{0.2958} \\ v=25.36ms^{-1} \end{gathered}[/tex]Thus, the change in the momentum of bullet is,
[tex]\begin{gathered} p_f-p_i=25.36\times0.0188-0.0188\times399 \\ \Delta p=0.477-7.5012 \\ \Delta p=-7.02 \end{gathered}[/tex]Here negative sign indicates the decrease in the momentum,
Thus, the change in the momentum of the bullet is 7.02 kg meter per second .