We know that the population is modeled by a linear equation, this means that the model has the form:
[tex]P(n)=mn+b[/tex]where m is the slope of the linear model and b is the intercept of the model (the initial population). Since the population in week zero is 8, this means that b=8 and we have:
[tex]P(n)=mn+8[/tex]To determine the value of m we use the fact that after 6 weeks (n=6) the population is 26, then:
[tex]\begin{gathered} 6m+8=26 \\ 6m=18 \\ m=\frac{18}{6} \\ m=3 \end{gathered}[/tex]hence the slope is 6 (this means that each week there are three more beetles).
Therefore, the model of the population is given by:
[tex]P(n)=3n+8[/tex]To determine after how many weeks the population is 74 we equate our expression to 74 and solve for n:
[tex]\begin{gathered} 3n+8=74 \\ 3n=66 \\ n=\frac{66}{3} \\ n=22 \end{gathered}[/tex]Therefore, it takes 22 weeks to have 74 beetles.