What is the mass of an object that requires a horizontal force of 100 N to accelerate at a rate of 2 m/s^2 along a frictionless horizontal surface?*

Given:
The force is F = 100 N
The acceleration is a = 2 m/s^2
To find the mass of the object.
Explanation:
The mass can be calculated as
[tex]\begin{gathered} m=\frac{F}{a} \\ =\frac{100}{2} \\ =50\text{ kg} \end{gathered}[/tex]Thus, the mass of the object is 50 kg.