After Halloween, a variety store had some costumes regularly priced at $23.10 on sale for 30% off the regular price. A few weeks later the costumes that hadn't sold or reduced an additional 70% of the sale price what is the final selling price of the remaining costumes?

Respuesta :

Price regular = $23.10

First discount = 30%

Then find 30% of 23.10

Cross multiply 23.10x30/100= 6.93

Then substract 23.10 - 6.93= $16.17 dollars

Second discount (70%) =

Then find 70% of 16.17 =

70% is equal to = 70x16.17/100=

ACCESS MORE
EDU ACCESS