Respuesta :

5 tickets for $ 12.50

Explanation

to figure out this we need to find the unit rate

so

Step 1

the rate is given by:

[tex]\text{rate}=\frac{Numbe\text{r of tickets}}{\cos t\text{ of those tickets}}[/tex]

then

a) for 5 tickets and $12.50

replace and calculate

[tex]\begin{gathered} \text{rate}=\frac{Numbe\text{r of tickets}}{\cos t\text{ of those tickets}} \\ \text{rate}=\frac{5\text{ tickets}}{12.5\text{ \$}}=0.4\text{ tickets per dollar} \end{gathered}[/tex]

b) for 8 tickets and $20.16

replace and calculate

[tex]\begin{gathered} \text{rate}=\frac{Numbe\text{r of tickets}}{\cos t\text{ of those tickets}} \\ \text{rate}=\frac{8\text{ tickets}}{20.16\text{ \$}}=0.396\text{ tickets per dollar} \end{gathered}[/tex]

therefore, the better deal is 5 tickets for $ 12.50, you will get more tickets per dollar

I hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico