Given data:
Music revenue in 1999 = $14.4 billion
Music revenue in 2014 = $5.2 billion
The percentage decrease = (revenue in 1999 - revenue in 2014) / revenue in 1999 x 100
[tex]\begin{gathered} \text{Percentage = }\frac{14.4-5.2}{14.4}\times100 \\ =\frac{9.2}{14.4}\times100 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} P=0.638\times100 \\ P=63.8 \end{gathered}[/tex]Thus, the percentage decrese in music revenue is 63.8%