Answer:
Green parachute
Explanation:
Orange parachute
• Distance = 12 feet
,• Time = 5 seconds
Rate of descent = 12/5 =2.4 feet/seconds
Green parachute
• Distance = 14 feet
,• Time = 7 seconds
Rate of descent = 14/7 =2 feet/seconds
Since 2 is less than 2.4, the green parachute has a slower descent.