What is the yield on a corporate bond with a $1000face value purchased at a discount price of $950, ifit pays 6% fixed interest for the duration of thebond?yield = [?] %Give your answer as a percent rounded to the nearesthundredthHint: yield =interest paidprice paid

What is the yield on a corporate bond with a 1000face value purchased at a discount price of 950 ifit pays 6 fixed interest for the duration of thebondyield Giv class=

Respuesta :

The formula to calculate the yield is given to be:

[tex]yield=\frac{\text{ interest paid}}{price\text{ paid}}[/tex]

Interest Paid:

The formula for interest is given to be:

[tex]interest=\frac{\text{rate}}{100}\times\text{value}[/tex]

The rate is given to be 6% and the value of the bond is $1000. Therefore, we can calculate the interest paid to be:

[tex]interest=\frac{6}{100}\times1000=60[/tex]

The interest paid is $60.

Price Paid:

The price paid for the bond is $950.

Yield Calculation:

Given the parameters above, we can calculate the yield to be:

[tex]yield=\frac{60}{950}=0.063158[/tex]

In percentage:

[tex]yield=0.063158\times100=6.3158[/tex]

The yield, to the nearest hundredth, is 6.32%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS