The linear velocity is given by the formula:
[tex]v=\frac{s}{t}[/tex]Where s=θr, r is the radius and θ is in radians.
[tex]\begin{gathered} r=14.25\operatorname{cm}\cdot\frac{1m}{100\operatorname{cm}}=0.1425m \\ \theta=10rps\cdot(2\pi)=20\pi\text{ /s} \end{gathered}[/tex]Then s is:
[tex]\begin{gathered} s=20\pi\text{ /s}\cdot0.1425m \\ s=8.95m/s \end{gathered}[/tex]