Respuesta :

The above figure is a sphere of radius, r = 3cm,

The volume of a sphere, V, is given as,

[tex]\text{Volume of a Sphere V =}\frac{4}{3}\pi r^3[/tex]

Substituting the radius into the formula,

[tex]\begin{gathered} Where, \\ r=3\operatorname{cm}, \\ \pi=3.14 \\ V=\frac{4}{3}\times3.14\times(3)^3=\frac{4}{3}\times3.14\times27=113.04\operatorname{cm}\approx113\operatorname{cm}^3(whole\text{ number)} \end{gathered}[/tex]

Hence, the volume of the sphere is 113cm^3.

Ver imagen PreslynnC222332
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico