Respuesta :

Given that mass of the baseball is, M = 0.142 kg and the mass of the bullet is m = 2.62 g = 2.62 x 10^(-3) kg and the speed of the bullet is, v = 1.5 x 10^3 m/s

Also, the momentum of both the baseball and bullet are equal, then the speed of the baseball, v' will be

[tex]\begin{gathered} Mv^{\prime}=mv \\ v^{\prime}=\frac{mv}{M} \\ v^{\prime}=\text{ 27.67 m/s} \end{gathered}[/tex]

The speed of the baseball is 27.67 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico