Parachutist speed: 198 feet per second
We need to convert this speed to meters per second. We know that the conversion between feet and meters is:
[tex]1\text{ foot }\to\frac{10}{33}\text{ meters}[/tex]Then, the speed is:
[tex]198ft/s=198\cdot\frac{10}{33}m/s=60\text{ m/s}[/tex]The distance traveled and the speed are related by:
[tex]d=v\cdot t[/tex]Where d is the distance, v is the speed and t is the time. Now, if t = 5 seconds, and knowing the speed of the parachutist, the distance is:
[tex]d=60\cdot5=300\text{ m}[/tex]