Each hour a candle burns down the same amount. The height of the candle in inches is modeled as y = 12 - 0.5x, where x is the number of hours that have elapsed. How long will the candle last before it burns completely?21 hours12 hours24 hours17 hours

Respuesta :

Given that the height of the candle in inches is modeled by this equation:

[tex]y=12-0.5x[/tex]

You know that "x" is the number of hours that have elapsed and "y" is the height of the candle.

You need to calculate the time (in hours) the candle last before it burns completely. Therefore, you need to substitute this value of "y" into the equation:

[tex]y=0[/tex]

Then, by substituting it into the equation and solving for "x", you get:

[tex]0=12-0.5x[/tex][tex]0.5x=12[/tex][tex]x=\frac{12}{0.5}[/tex][tex]x=24[/tex]

Hence, the answer is: Third option.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico