aTonya conducted a survey of 154 members of a club about their favorite choice of music. Of these, 35 members prefered pop music, and 52 memberslip hop music. Compare the probability of a member prefering pop to a member prefering hip hop.O about 24% to about 34%O about 23% to about 34%O about 23% to about 35%O about 24% to about 35%

Respuesta :

First we need to calculate the probability

[tex]P(pop\text{ music)=}\frac{35}{154}=0.23=23\text{\%}[/tex][tex]P(\text{ hip hop music)=}\frac{52}{154}=0.34=34\text{\%}[/tex]

ANSWER

about 23% to about 34%

ACCESS MORE
EDU ACCESS