Respuesta :

In a graph where position is the dependent variable and time is the independent, the slope of the graph (or the slope of the tangent at a point if the graph is curved) represents the velocity. The absolute value of velocity is speed.

First let's calculate the slope of the graph at t = 2.5.

slope = change in y/change in x

change in x is 4s - 1s = 3

change in y is 1m - 5m = -4

slope = -4/3

Therefore, the velocity is -4/3 m/s, so the speed is 4/3 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS