The cost (investment) for shares in a company was $2,000. The shares are sold for $1,300 at a loss.
The total return is:
[tex]\frac{1,300-2,000}{2,000}=-\frac{700}{2000}=-0.35[/tex]The total return was -35% in 2 years
The annual return r must satisfy the equation:
[tex](1+r)^2=1-0.35=0.65[/tex]Solving for r:
[tex]\begin{gathered} 1+r=\sqrt{0.65}=0.8062 \\ \\ r=-0.1938 \end{gathered}[/tex]The annual return was -19.4%