Suppose the amount of oil pumped from a well decreases at a continuous rate of 9% per year. When, to the nearestyear, will the well's output fall to 1/8 of its present value?

Respuesta :

We will use the next formula

[tex]y=y_0e^{-kt},_{}k>0_{}[/tex]

where

[tex]y=\frac{1}{8}y_0[/tex]

and

[tex]k=9\text{\%=0.09}[/tex]

we substitute the values

[tex]\frac{1}{8}y_0=y_oe^{-0.09t}[/tex][tex]\frac{1}{8}=e^{-0.09t}[/tex]

then we take the natural logarithmic of both sides

[tex]\ln (\frac{1}{8})=\ln (e^{-0.09t})[/tex]

we simplify

[tex]\ln (\frac{1}{8})=-0.09t[/tex]

then we isolate the t

[tex]t=\frac{\ln (\frac{1}{8})}{-0.09}[/tex]

then we obtain the value of t

[tex]t=23.1049[/tex]

to the nearest year t=23 years

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico