Using stoichiometry, determine the mass of powdered drink mix needed to make a 1.0 M solution of 100 mL. Use molarity = moles of solute(mol)/liters solution(L) to find the moles of drink mix, then convert moles to grams using mole conversion.

Answer:
[tex]34.2\text{ g}[/tex]Explanation:
We want to get the mass of the powdered drink
Mathematically:
[tex]mass\text{ = no of moles }\times\text{ molar mass}[/tex]To get the number of moles, we multiply the molarity and the volume
We have the molarity as 1 M
The volume in L would be (100/1000 = 0.1 L)
We have the number of moles as:
[tex]1\text{ }\times\text{ 0.1 = 0.1 mole}[/tex]To get the mass, we need the molar mass
The molar mass of sucrose is 342g/mol
Thus, we have the mass as:
[tex]0.1\text{ mol }\times\text{ 342 g/mol = 34.2 g}[/tex]