Respuesta :

Answer:

0.009709 moles

Explanations:

According to Avogadro's constant;

[tex]1mole\text{ of a substance}=6.02\times10^{23}molecule[/tex]

Given the following parameters

[tex]\begin{gathered} mole\text{ of Copper}=\frac{6.02\times10^{21}}{6.2\times10^{23}} \\ mole\text{ of Copper}=0.9709\times10^{21-23} \\ mole\text{ of Copper}=0.9709\times10^{-2} \\ mole\text{ of Copper}=0.009709moles \end{gathered}[/tex]

Hence the required moles of copper is 0.009709 moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS