For 10-11, a colony of bacteria with an initial population of 5000 grows over time t (in hours) at a rate of 16% per hour.11. How long does it take for the population to double?

11. The exponential function that models the growth is as follows:
[tex]y=5000(1.16)^t[/tex]Where t is the time in hours. In this case, if we double the population we have to:
y = 5000 x 2 = 10000
Therefore, substitute y = 10000 in the function and solve for t:
[tex]10000=5000\left(1.16\right)^t[/tex]Divide both sides by 5000:
[tex]\begin{gathered} \frac{10000}{5000}=\frac{5000(1.16)^t}{5000} \\ 2=(1.16)^t \end{gathered}[/tex]Apply the laws of exponents:
[tex]ln(2)=tln(1.16)[/tex]Solve for t:
[tex]t=\frac{ln(2)}{ln(1.16)}=4.7[/tex]Answer: B. 4.7 hours