King Kong carries Fay Wray up the 321-meter high Empire State Building. At the top of the skyscraper, Fay Wray's shoe falls from her foot.Neglecting air resistance, how long does it take for the shoe to reach the ground?

Given,
The height of the building, h=321 m
The acceleration due to gravity, g=9.8 m/s²
As the shoe was dropped, the initial velocity of the shoe is u=0 m/s
From the equation of motion,
[tex]h=(u\times t)+\frac{1}{2}gt^2[/tex]Where t is the time it takes for the shoe to reach the ground.
On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} 321=0+\frac{1}{2}\times9.8\times t^2 \\ \Rightarrow t=\sqrt[]{\frac{2\times321}{9.8}} \\ t=8.09\text{ s} \end{gathered}[/tex]Thus it takes 8.09 s for the shoe to reach the ground.