The mean, µ = 100
The standard deviation, σ = 15
At X = 90, the z-score is calculated below
[tex]\begin{gathered} z=\frac{X-\mu}{\sigma} \\ \\ z=\frac{90-100}{15} \\ \\ z=-\frac{10}{15} \\ \\ z=-0.67 \end{gathered}[/tex]At X = 109
[tex]\begin{gathered} z=\frac{109-90}{15} \\ \\ z=\frac{19}{15} \\ \\ z=1.27 \end{gathered}[/tex]P(90 < X < 109) = P(-0.67 < z < 1.27)
From the standard normal
P(-0.67
The proportion of the population with IQ from 90 to 109 = 0.64653 x 100% = 64.65%