Respuesta :
Mike speed: m
Current speed: c
Upstream speed: u
When he is traveling against the current the total speed is:
[tex]u=m-c[/tex]______________________
a. if the current is flowing at a speed of 50 feet per minute, the total speed of Mike upstream is:
[tex]\begin{gathered} u=150ft/\min -50ft/\min \\ u=100ft/\min \end{gathered}[/tex]As the total distance is 30,000 ff, the time tath takes for Mike to reach his destination is:
[tex]\begin{gathered} \text{speed}=\frac{\text{distance}}{\text{time}} \\ \\ \text{time}=\frac{\text{distance}}{\text{speed}} \\ \\ \text{time}=\frac{30000ft}{100ft/\min}=300\min \end{gathered}[/tex]________________________
b. Speed of current: c
Mike's speed: u
Time for Mike to travel 30,000feet: t
____________________
[tex]\begin{gathered} c=0ft/\min \\ \\ u=150ft/\min -0ft/\min \\ u=150ft/\min \\ \\ t=\frac{30000ft}{150ft/\min}=200\min \end{gathered}[/tex]_____________________
[tex]\begin{gathered} c=50ft/\min \\ \\ u=150ft/\min -50ft/\min \\ y=100ft/\min \\ \\ t=\frac{30000ft}{100ft/\min}=300\min \end{gathered}[/tex]___________________
[tex]\begin{gathered} c=100ft/\min \\ \\ u=150ft/\min -100ft/\min \\ u=50ft/\min \\ \\ t=\frac{30000ft}{50ft/\min}=600\min \end{gathered}[/tex]_____________________
[tex]\begin{gathered} c=140ft/\min \\ \\ u=150ft/\min -140ft/\min \\ u=10ft/\min \\ \\ t=\frac{30000ft}{10ft/\min}=3000\min \end{gathered}[/tex]_____________________
[tex]\begin{gathered} c=149ft/\min \\ \\ u=150ft/\min -149ft/\min \\ u=1ft/\min \\ \\ t=\frac{30000ft}{1ft/\min}=30000\min \end{gathered}[/tex]_____________
[tex]\begin{gathered} c=s\text{ ft/min} \\ \\ u=150ft/\min -s\text{ ft/min} \\ \\ t=\frac{30000ft}{150ft/\min -s\text{ ft/min}} \end{gathered}[/tex]