The price we would be willling to pay is equivalent to the present value (P) calculated using the discount rate for each case.
The future value (A) is equal to $2000 and the period is t = 10 years.
We can relate the present value with the future value with the formula:
[tex]A=P(1+\frac{r}{m})^{t\cdot m}[/tex]a) For this case we have:
r = 0.05
m = 12 (monthly compound)
t = 10 years
A = 2000
Then, we can calculate P as:
[tex]\begin{gathered} P=\frac{A}{(1+\frac{r}{m})^{t\cdot m}} \\ P=\frac{2000}{(1+\frac{0.05}{12})^{10\cdot12}} \\ P=\frac{2000}{(1.004167)^{120}} \\ P=\frac{2000}{1.647} \\ P=1214.32 \end{gathered}[/tex]The price we would be willing to pay today at this discount rate is $1214.32.
b) In this case, r is r = 0.04 and it is compounded continously. In this case, we have to use another equation for continously compounded interest:
[tex]A=P\cdot e^{r\cdot t}[/tex]For this case, we have:
[tex]\begin{gathered} 2000=P\cdot e^{0.04\cdot10} \\ 2000=P\cdot e^{0.4} \\ P=\frac{2000}{e^{0.4}} \\ P\approx\frac{2000}{1.4918} \\ P\approx1340.64 \end{gathered}[/tex]The price we would be willing to pay today at this discount rate is $1340.64.
Answer:
a) $1214.32
b) $1340.64