16. A homeowner plans to install 2-ft. by 3-ft. tiles in his 18-ft by 32-ft basement. If thetiles cost $0.75 each, find the total cost of the tiles.

Respuesta :

The Solution.

Given that the dimensions of a tile is 2 ft by 3 ft., we can find the area of a tile.

[tex]\text{Area of Tile = 3}\times2=6ft^2[/tex]

Given that the dimensions of a Basement is 18 ft by 32 ft., we can find the area of the Basement as

[tex]\text{Area of Basement = 18}\times32=576ft^2[/tex]

The number of tiles that will be installed in the basement is calculated as

[tex]\text{Number of Tiles =}\frac{area\text{ of Basement}}{\text{area of a tile}}=\frac{576}{6}=96\text{ tiles}[/tex]

The total cost of the tiles will be

[tex]\text{Total cost =0.75}\times96=\text{ \$72}[/tex]

Thus, the correct answer is $72.00

ACCESS MORE
EDU ACCESS