To know the answer to this question, first, we need to know what's 5% of $100, then we can apply a sales tax of 5%.
[tex]100-0.05(100)=100-5=95[/tex]This means the price of the item is $95 after coupon.
Now, including sales tax
[tex]95+0.05(95)=95+4.75=99.75[/tex]As you can observe, the price of the item including taxes is $99.75.
This means she still pays less than the original price.
Remember that sales taxes are applied after the discount.