1) Balance the chemical equation.
[tex]2Al+3Cl_3\rightarrow2AlCl_3[/tex]2) List the known and unknown quantities.
Reactant: Cl2
Mass: 16.4 g
Product: AlCl3
Mass: unknown (g).
3) Convert the mass of Cl2 to moles of Cl2.
The molar mass of Cl2 is 70.9060 g/mol.
[tex]mol\text{ }Cl_2=16.4\text{ }g\text{ }Cl_2*\frac{1\text{ }mol\text{ }Cl_2}{70.9060\text{ }g\text{ }Cl_2}=0.23129\text{ }mol\text{ }Cl_2[/tex]4) Convert moles of Cl2 to moles of AlCl3.
The molar ratio between Cl2 and AlCl3 is 2 mol Cl2: 2 mol AlCl2.
[tex]mol\text{ }AlCl_2=0.23129\text{ }mol\text{ }Cl_2*\frac{2\text{ }mol\text{ }AlCl_2}{2\text{ }mol\text{ }Cl_2}=0.23129\text{ }mol\text{ }AlCl_3[/tex]5) Convert moles of AlCl3 to mass of AlCl3.
The molar mass of AlCl3 is 133.3405 g/mol.
[tex]g\text{ }AlCl_3=0.23129\text{ }mol\text{ }AlCl_3*\frac{133.3405\text{ }g\text{ }AlCl_3}{1\text{ }mol\text{ }AlCl_3}=30.840324\text{ }g\text{ }AlCl_3[/tex]The theoretical yield rounded to the nearest gram is 31 g AlCl3.
Option A: 32