Pete is driving down 7h street. He drives 150 meters in 18 seconds. Assuming he does not speedup or slow down, what is his speed in meters per second?

Respuesta :

Given

distance (x) = 150 m

time (t) = 18 s

Procedure

The velocity of an object is the rate of change of its position with respect to a frame of reference, and is a function of time.

[tex]\begin{gathered} v=\frac{x}{t} \\ v=\frac{150\text{ m}}{18\text{ s}} \\ v=8.333\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS