What is the length of the missing light? If Necessary round to the nearest 10th

Given:
The opposite side is 9.4 km.
The hypotenuse side is 9.7 km.
To find: The adjacent side b
Explanation:
Using the Pythagoras theorem,
[tex]\begin{gathered} \text{Hyp}^2=\text{Opp}^2+\text{Adj}^2 \\ 9.7^2=9.4^2+b^2 \\ b^2=94.09-88.36 \\ b^2=5.73 \\ b\approx2.4 \end{gathered}[/tex]Final answer: The length of b is 2.4 km.