Respuesta :

Answer

Explanation

The key to solving how much was budgeted for 'vehicle' is to first find its percentage.

We know that all percentages sum up to give 100%.

Since the rest of the percentages are given, we can calculate the percentage for 'vehicle'

Percentage for 'vehicle' = 100 - (19 + 7 + 7 + 10 + 15 + 8 + 8 + 11)

Percentage for 'vehicle' = 100 - 85

Percentage for 'vehicle' = 15%

Amount for 'vehicle' = 15% of monthly budget

Amount for 'vehicle' = 0.15 (3000) =

ACCESS MORE
EDU ACCESS