Respuesta :

According to the explanation given in the previous session, in this case, we will be using the Ideal gas Law again, but now, we have to make a few unit changes, the formula is:

PV = nRT

We have:

P = 105 kPa, but we need it in atm, 1.04 atm

V = ?

n = 2.45 moles

R = 0.082

T = 20°C, or 293 K

Now adding these values into the formula:

1.04 * V = 2.45 * 0.082 * 293

1.04V = 58.86

V = 56.6 Liters of volume

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico