We have to calculate the average cost per unit of manufacturing h more items.
We first calculate the total additional cost:
[tex]\begin{gathered} C(x+h)-C(x) \\ 10000+70(x+h)+\frac{1100}{x+h}-(10000+70x+\frac{1100}{x}) \\ (10000-10000+70(x+h-x)+\frac{1100}{x+h}-\frac{1100}{x}) \\ 0+70h+1100(\frac{x-(x+h)}{x(x+h)}) \\ 70h+1100(\frac{h}{x^2+h}) \end{gathered}[/tex]To calculate the average cost, we divide the total additional cost by the number of additional units h:
[tex]\begin{gathered} C_{av}=\frac{C(x+h)-C(x)}{h} \\ C_{av}=\frac{70h+1100(\frac{h}{x^2+h})}{h}=70+1100(\frac{1}{x^2+h}) \end{gathered}[/tex]If the level of production is x=100, we can write:
[tex]C_{av}=70+1100(\frac{1}{100^2+h})=70+1100(\frac{1}{10000+h})[/tex]Then, for h=10 we have:
[tex]C_{av}=70+1100(\frac{1}{10000+10})=70+\frac{1100}{10010}=70+0.10989=70.10989[/tex]When h=1, we have:
[tex]C_{av}=70+1100(\frac{1}{10000+1})=70+\frac{1100}{10001}=70+0.10999=70.10999[/tex]When h tends to 0, we can calculate:
[tex]C_{av}=70+1100(\frac{1}{10000+0})=70+0.11=70.11[/tex]Answer:
The average unit cost of h=10 more units is 70.10989.
When h=1, the average unit cost is 70.10999.
The average unit cost of an additional unit, at the level of production x=100 (also known as "marginal unit cost" C'(x)) is 70.11.