Explanation
Part a)
The increase in the potential energy can be calculated as
PE = mgh
Where m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the change in height.
So, replacing m = 75 kg, g = 9.8 m/s², and h = 15 m, we get:
PE = (75 kg)(9.8 m/s²)( 15 m)
PE = 11025 J
So, the increase of potential energy was 11025 J.
Part b)
The work done is equal to the change in potential energy, so the work done was 11025 J.
Part c)
If the efficiency is 25%, the amount of energy that they need to consume is equal to the increase in potential energy divided by 0.25, so
11025