Respuesta :
Total cost of purchasing the car = $16,825 + 0.0719 x $16,825 + $1,128 + $190 = $19,352.72
Value of her previous car = 0.9 x $16,825 = $15,142.50
Amount being owed by Terry = $19,352.72 - $15,142.50 = $4,210.22
The present value of annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / (r/t)
where P is the monthly payment, r is the rate = 10.59% = 0.1059, t is the number of periods in a year = 12, n is the number of years.
4,210.22 = P(1 - (1 + 0.1059/12)^-(5 x 12)) / (0.1059/12)
0.1059(4,210.22) = 12P(1 - (1.008825)^-60)
P = 445.862298 / 4.916774288 = 90.68
Amount of interest paid = 60(90.68) - 4,210.22 = 5440.80 - 4210.22 = $1230.58
Value of her previous car = 0.9 x $16,825 = $15,142.50
Amount being owed by Terry = $19,352.72 - $15,142.50 = $4,210.22
The present value of annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / (r/t)
where P is the monthly payment, r is the rate = 10.59% = 0.1059, t is the number of periods in a year = 12, n is the number of years.
4,210.22 = P(1 - (1 + 0.1059/12)^-(5 x 12)) / (0.1059/12)
0.1059(4,210.22) = 12P(1 - (1.008825)^-60)
P = 445.862298 / 4.916774288 = 90.68
Amount of interest paid = 60(90.68) - 4,210.22 = 5440.80 - 4210.22 = $1230.58