In Minneapolis, the probability that it will be mostly cloudy is 75% andthe probability that it will rain is 71%.If the probability that it will rain and be mostly cloudy is 85%, thenwhat is the probability that it will be mostly cloudy or it will rain?85%61%81%53%3 of 4 QUESTIONS

In Minneapolis the probability that it will be mostly cloudy is 75 andthe probability that it will rain is 71If the probability that it will rain and be mostly class=

Respuesta :

Let:

Event A: Rain

Event B: mostly cloudly

Then, the probability (P) of the events occurring is:

P(A) = 0.71

P(B) = 0.75

P(A and B) = 0.85

Since the events are non-mutually exclusive, P(A or B) can be found using the formula below:

[tex]P(A\text{ }or\text{ }B)=P(A)+P(B)-P(A\text{ }and\text{ }B)[/tex]

The probability that it will be mostly cloudy or it will rain is P(A or B), substituting the values, we have:

[tex]\begin{gathered} P(A\text{ }or\text{ }B)=71+75-85 \\ P(A\text{ }or\text{ }B)=61percent \end{gathered}[/tex]

Answer: 61%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico