Given:
The current flowing in the circuit is I = 4 A
The time duration is t = 12 s
Required: Number of electrons flowing through the circuit.
Explanation:
First, we need to calculate the charge flowing in the circuit.
The charge flowing in the circuit can be calculated by the formula
[tex]\begin{gathered} I=\frac{q}{t} \\ q=I\times t \end{gathered}[/tex]On substituting the values, the charge will be
[tex]\begin{gathered} q=4\times12 \\ =48\text{ C} \end{gathered}[/tex]The number of electrons can be calculated by the formula
[tex]\begin{gathered} q=ne \\ n=\frac{q}{e} \end{gathered}[/tex]Here n is the number of electrons
e is the charge on one electron whose value is
[tex]e=1.6\times10^{-19}\text{ C}[/tex]On substituting the values, the number of electrons will be
[tex]\begin{gathered} n=\frac{48}{1.6\times10^{-19}} \\ =3\times10^{20}\text{ } \end{gathered}[/tex]Final Answer: There are 3e20 electrons flowing through the battery.