Answer:
91.458%
Explanation:
Given that the heights of adult men are normally distributed; and:
• The mean height = 66.5 inches
,• The standard deviation = 2.5 inches.
We want to find the percentage that has heights between 63 inches and 73 inches.
In order to do this, we employ the use of the z-score formula.
[tex]z=\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex]Thus:
[tex]\begin{gathered} At\text{ X=63, }z=\frac{63-66.5}{2.5}=\frac{-3.5}{2.5}=-1.4 \\ At\text{ X=73, }z=\frac{73-66.5}{2.5}=\frac{6.5}{2.5}=2.6 \end{gathered}[/tex]Next, using the z-score table:
[tex]P\mleft(-1.4Therefore, the percentage of men that are eligible for the military based on height is 91.458%.