The molarity can be calculated by the equation:
[tex]C=\frac{n_{\text{solute}}}{V_{\text{solution}}}[/tex]Since we know that we have 8.13 grams of NaCl, we can convert this mass to number of moles using the molar mass of NaCl:
[tex]\begin{gathered} M_{NaCl}=\frac{m_{NaCl}}{n_{NaCl}} \\ M_{NaCl}=1\cdot M_{Na}+1\cdot M_{Cl}=1\cdot22.98976928g\/mol+1\cdot35.453g\/mol=58.44276928g\/mol \end{gathered}[/tex]So, solving for the number of moles, we have:
[tex]n_{NaCl}=\frac{m_{NaCl}}{M_{NaCl}}=\frac{8.13g}{58.44276926g\/mol}=0.13911\ldots mol[/tex]We also know the volume of the solution: 6.61 L, so:
[tex]\begin{gathered} n_{\text{solute}}=0.13911\ldots mol \\ V_{\text{solution}}=6.61L \\ C=\frac{0.13911\ldots mol}{6.61L}=0.021045\ldots mol\/L\approx0.02mol\/L \end{gathered}[/tex]So, the molarity is approximately 0.02 mol/L.