Given data
*The given initial velocity of the football is v = 20.2 m/s
*The angle above the horizontal is
[tex]\theta=43.0^0[/tex]*The value of the acceleration due to gravity is a = -9.8 m/s^2
The vertical component of the velocity is calculated as
[tex]\begin{gathered} v_i=v\sin \theta \\ =(20.2)\times\sin (43.0^0) \\ =13.77\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]The formula for the time required by the ball to reach the maximum height is given by the equation of motion as
[tex]v_f=v_i+at[/tex]*Here v_f = 0 m/s is the final velocity of the football at maximum height
Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} (0)_{}=13.77+(-9.8)(t) \\ t=1.40\text{ s} \end{gathered}[/tex]The total time is taken by the football before it hits the ground is calculated as
[tex]\begin{gathered} T=t+t \\ =1.40+1.40 \\ =2.80\text{ s} \end{gathered}[/tex]