#6A 13-foot ladder leans against the side of a house with its base 3 feet from the house. Use the Pythagorean Theorem toapproximate how high the ladder reaches up the side of the house. Round your answer to the nearest hundredth.The ladder reachesfeet high.

6A 13foot ladder leans against the side of a house with its base 3 feet from the house Use the Pythagorean Theorem toapproximate how high the ladder reaches up class=

Respuesta :

Given:

Height of ladder = 13 feet

Distance from base of ladder to the house = 3 feet.

Let's find how high the ladder reaches the house.

Let's first make a sketch of this situtaion:

Now, let's apply Pythagorean Theorem:

[tex]\begin{gathered} x=\sqrt{13^2-3^2} \\ \\ x=\sqrt{169-9} \\ \\ x=\sqrt{160} \\ \\ x=12.65\text{ feet} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the ladder reaches the house at a height of 12.65 feet.

• ANSWER:

12.65 feet.

Ver imagen HaydenV250223
ACCESS MORE
EDU ACCESS