A total of $6000 is invested: part at 7% and the remainder at 11 %. How much is invested at each rate if the annual interest is $460?

Let x = the amount invested at 11%.
Then 6000-x = the amount invested at 7%
The total interest earned is $460.
So we can write
0.11x + 0.07(6000-x) = 460
Solve for x:
0.11x - 0.07x + 420 = 460
x = 40/0.04
x=1000
Therefore the amount invested at 7% interest = 6000 - 1000 = $5000