Since the table is showing a linear relationship, we can model the problem as follows:
[tex]G(t)=mt+b[/tex]Where:
b = y-intercept (Initial amount of gas)
m = Slope ( Gallons of gas used per hour)
so:
Using the data provided by the table:
[tex]\begin{gathered} t=0.5;G(0.5)=9 \\ 9=0.5m+b_{\text{ }}(1) \\ ---------- \\ t=4;G(4)=2 \\ 2=4m+b_{\text{ }}(2) \end{gathered}[/tex]Using elimination method:
[tex]\begin{gathered} (2)-(1) \\ 2-9=4m-0.5m+b-b \\ -7=3.5m \\ m=-\frac{7}{3.5} \\ m=-2 \end{gathered}[/tex]Therefore, the number of gallons of gas used per hour driven is 2.