Isaiahgardiner Isaiahgardiner
  • 18-02-2017
  • Mathematics
contestada

a9-kg bags of mangoes for $12____ per kg

Respuesta :

garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 18-02-2017
if 9kg .......> $12
for 1kg......> x
Cross multiply
9x = 12
Divide both sides by 9
9x/9 = 12/9
x = 1.3 $

Answer : 9 bags of mangoes per kg is 1.3$
Answer Link
friedalafiesta
friedalafiesta friedalafiesta
  • 18-02-2017
In order to figure out a solution to this problem, you have to divide 12 by 9.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
12/9= 1.33333333333333333
----------------------------------------------------------------------------------------------------
So your answer is approximately $1.33.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value. A. 1 B. 2 C. 3 D. 0.5
what is a link between polygamy and dawn of agriculture?
Plz write the expression!!!!
In which of the following units is acceleration expressed? a. Meters per second squared b. Foot-pounds c. Kilograms d. Newtons
In order to manage, protect, and control territory locally, a country often __________. a. divides into administrative units b. establishes an enclave c. establ
The sum 2n3 + 4n2 - 7 and -n3 + 8n - 9
Which of the following is most likely not a jargon term in the field of journalism? widow lead banner paragraph copy
Gametes are formed by a. parthenogenesis. b. mitosis. c. fertilization. d. meiosis.
A word that modifies a noun is an a. article. b. adjective. c. adverb. d. adjunct.
Multiply 12.57 by 4.11. Round your answer to the nearest hundredth. a. 51.25 b. 51.66 c. 49.45 d. 52.66