Respuesta :

if 9kg .......> $12
for 1kg......> x
Cross multiply
9x = 12
Divide both sides by 9
9x/9 = 12/9
x = 1.3 $

Answer : 9 bags of mangoes per kg is 1.3$
In order to figure out a solution to this problem, you have to divide 12 by 9.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
12/9= 1.33333333333333333
----------------------------------------------------------------------------------------------------
So your answer is approximately $1.33.
ACCESS MORE