Respuesta :

ANSWER

The number of atoms of phosphorus is 1.668 x 10^24 atoms

EXPLANATION

Given that;

The mass of phosphorus is 85.64 grams

Follow the steps below to find the atoms of phosphorus

Step 1; Find the moles of phosphorus using the formula below

[tex]\text{ mole = }\frac{\text{ mass}}{\text{ molar mass}}[/tex]

Recall, that the unit mass of phosphorus is 30.97u

[tex]\begin{gathered} \text{ mole = }\frac{\text{ 85.64}}{\text{ 30.97}} \\ \text{ mole = 2.77 moles} \end{gathered}[/tex]

Step 2; Find the number of atoms of phosphorus using the formula below

[tex]\text{ mole = }\frac{\text{ number of atoms}}{\text{ Avogadro's number}}[/tex]

Note, that Avogadro's number is 6.02 x 10^23

[tex]\begin{gathered} \text{ 2.77 = }\frac{\text{ number of atoms}}{\text{ 6.02}\times10^{23}} \\ \text{ cross multiply} \\ \text{ Number of atoms = 2.77 }\times\text{ 6.02 }\times\text{ 10}^{23} \\ \text{ number of atoms = 16.68 }\times\text{ 10}^{23} \\ \text{ Number of atoms = 1.668 }\times\text{ 10}^{24}\text{ atoms} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the number of atoms of phosphorus is 1.668 x 10^24 atoms

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico