A 6 volt battery is connected across a 8 ohm resistor. how much current will flow through the resistor? also I would like to just have a flat answer with no in depth explanation because I'm on a crunch for time it would be greatly appreciated.

Given data
*The given battery voltage is V = 6 V
*The given resistor is R = 8 ohm
The formula for the current flow through the resistor is given as
[tex]I=\frac{V}{R}[/tex]Substitute the values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} I=\frac{6}{8} \\ =0.75 \end{gathered}[/tex]Thus, the current flow through the resistor is I = 0.75 A, and the correct answer is (D)