Respuesta :

Given:

• Distance = 150 km

,

• Speed = 50 km/hr

Let's find the time it will take to cover the distance in minutes.

To find the distance, apply the formula:

[tex]time=\frac{distance}{speed}[/tex]

Thus, we have:

[tex]\text{time}=\frac{150}{50}=3\text{ hours}[/tex]

The time in hours is 3 hours.

To convert the time from hours to minutes, we have:

60 minutes = 1 hour

3 hours = 3 x 60 = 180 minutes

Therefore, it time in minutes is 180 minutes.

ANSWER:

180 minutes

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico