Given
The acceleration,
[tex]a=8\text{ m/s}^2[/tex]The time,
[tex]t=14\text{ sec}[/tex]To find
The final speed
Explanation
Let the final speed be v.
Thus,
[tex]\begin{gathered} a=\frac{v}{t} \\ \Rightarrow8=\frac{v}{14} \\ \Rightarrow v=112\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Conclusion
The velocity is 112 m/s.