Given
Mass of the rock, m=20 kg
Energy is , K=36 J
To find
The velocity of the rock
Explanation
Let the velocity be v
The kinetic energy is given by
[tex]\begin{gathered} K=\frac{1}{2}mv^2 \\ \Rightarrow36=\frac{1}{2}\times20\times v^2 \\ \Rightarrow v=1.86\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Conclusion
The velocity is 1.86 m/s